Search
Close this search box.

Světová zdravotnická organizace otevřela cestu k využívání cannabidiolu

Cestu k využití cannabidiolu pro lékařské účely otevřela listopadová konference odborné komise pro drogovou závislost Světové zdravotnické organizace. Kromě CBD komise zkoumala dalších šestnáct psychoaktivních látek.

Závěr expertního posudku říká, že i když se cannabidiol extrahuje z konopí, neexistuje žádný důkaz, že vede k závislosti, jako je tomu v případě THC.

„I když ještě nebylo rozhodnuto jednoznačně ve prospěch využívání cannabidiolu, podstatné je, že na zasedání nepadlo žádné negativní stanovisko,“ hodnotí posun ve vnímání cannabidiolu MUDr. Jiří Skalický, výkonný ředitel firmy Cebadex, která vyvinula a prodává dermokosmetiku Epiderma obsahující patentovanou směs Betuldiol odvozenou právě z cannabidiolu jako účinné látky. „Příští rok se má konference speciálně zabývat dalším využitím cannabidiolu,“ dodává doktor Skalický.

Velkým propagátorem využívání konopí pro léčebné účely je Mexičan Raúl Elizalde, šéf společnosti HempMeds. Cannabidiol začal využívat, když chtěl pomoct své desetileté dceři Grace trpící epilepsií. Úspěšně kvůli tomu žaloval mexickou vládu, která nakonec jeho přípravek s obsahem cannabidiolu legalizovala. Elizalde na zasedání expertů WHO vyzýval k ukončení regulace CBD. Podle něho by cannabidiol měl být považovaný za látku podobnou vitamínu C a jako výživový doplněk by mohl být součástí spousty přípravků zlepšujících zdravotní stav pacientů trpících mnoha onemocněními.

„Vůbec nejde o nadsázku, když o cannabidiolu mluvíme jako o léku budoucnosti. Oproti psychoaktivnímu tetrahydrocannabinolu (THC) se jeho výzkumu v minulosti věnovalo méně pozornosti, přitom se ukazuje, že má ohromné farmakologické účinky,“ potvrzuje MUDr. Milena Blehová, odbornice na dermatologii ve Schrothových léčebných lázních v Dolní Lipové.

Například v léčbě lupénky či ekzémů mohou být přípravky s cannabidiolem vhodnou přírodní alternativou proti uměle vyráběným kortikoidům, kterou jsou sice vysoce účinné, mají ale spoustu nežádoucích vedlejších efektů.

„Protože ale přípravky s cannabidiolem nejsou uznávány jako léčivé, ale pouze jako kosmetika, jsou pro spoustu pacientů nedostupným řešením, protože zdravotní pojišťovny je nemohou hradit ani na ně částečně přispívat,” uzavírá doktor Jiří Skalický.

::

zde najdete více informací o společnosti Cebadex SE.